Leggyakoribb előforduló hibajelenségek:
- Alacsony szívóoldali nyomás – fagyos szívóág
A berendezés nagyon alacsony túlhevítéssel vagy túlhevítés nélkül üzemel. A hiba oka az, hogy az expanziós szelep túlságosan sok folyadékot juttat az elpárologtatóba, vagy a lecsökkent légáram az elpárologtatón keresztül. Adódhat ventilátor hibából vagy a meghajtás hibájából, az elpárologtató elszennyeződéséből, jegesedés okozta átjárhatatlanságból, vagy az áru nem megfelelő elhelyezése miatt. Amennyiben a berendezés légzsákkal, azaz a mennyezeten elhelyezkedő befújó elemmel rendelkezik, meg kell vizsgálni azt, hogy nem gyűrődött-e össze vagy nem zárta-e el valami a levegő útját más módon. Rakodás során ügyelni kell arra, hogy biztosítva legyen a levegő általi átjárhatóság az áru között, alatta illetve fölötte. Hűtött árut mindig raklapon kell szállítani, és a raklapot tilos lefóliázni, vagy a levegő szabad áramlásának útját más módon elzárni.
- Alacsony szívóoldali nyomás – száraz szívóág
A berendezés túlhevítése túl magas. Ez adódhat a túl alacsony hűtőközeg töltetből és az ebből fakadó alacsony hűtőközeg térfogatáramból, vagy abból, hogy a rendszer szívóoldalán dugulás van. Adódhat eltömődött adagoló szelep vagy dűzni, ledugult szárítószűrő miatt. Oka lehet szívóoldali nyomásszabályzó szelep nem megfelelő működése, vagy hibája is. Esetenként előfordul, hogy az elsavasodott nagy nedvességtartalmú, vagy idegen anyagok miatt megváltozott tulajdonságú kompresszorolajtól az adagoló szelep befagy. Amennyiben mechanikus hiba nem tapasztalható a berendezésen, meg kell vizsgálni annak lehetőségét, hogy esetlegesen a vezérlésben résztvevő jeladók vagy hőmérsékletérzékelők megfelelő jelet továbbítanak-e a vezérlés felé. A meghibásodott jeladók téves, de még értéktűrésen belüli (nem szakadt, nem zárlatos) adatai miatt a léptetőmotoros működtetésű szelepek mozgatása nem az üzemállapotnak megfelelő módon fog megtörténni.
- Magas szívóoldali nyomás – fagyos szívóág
Magas nyomású folyadékoldal átereszt az alacsony nyomású oldal felé.
Az adagoló szelep termosztatikus érzékelője nem érintkezik megfelelően vagy nem megfelelő helyen van elhelyezve a szívócsövön. Az adagoló szelep meghibásodott, ezért túlzottan nyitva van. A folyadék utóhűtését végző hőcserélő átszakadt, ezért folyadék áramlik a szívócsőbe folyamatosan. A kompresszor visszahűtő szelep folyamatosan működik. Ennek oka lehet a szelep meghibásodása, vagy az azt működtető termosztatikus vagy elektromos jeladó hibáj
- Magas szívóoldali nyomás – száraz szívóág
Magas nyomású gáz halmazállapotú oldal átereszt az alacsony nyomású oldal felé.
A háromutas szelep, vagy vannak a helyettesítésére szolgáló szeleppár nem megfelelő működése, azaz a kondenzátor ág átereszt a forró gőz oldalra is. Ezáltal gyakorlatilag a folyadékkört kikerülve a szívó oldalra kerül a gőz halmazállapotú hűtőközeg. Ugyanez az eredmény tapasztalható abban az esetben is, ha a kompresszor szelepei közül valamelyik meghibásodik és a kompresszoron belül átereszt. Akár a szívó-, akár a nyomószelep, vagy a közdarab meghibásodásánál is azonos a hibajelenség. A kopott dugattyú és hüvely szintén okozhatja jelenséget. A kompresszor hengerfej teljesítmény-szabályzójának nem megfelelő működés esetében a forró gőzt átereszti a szívó oldalra, nem pedig a hengerfejen belül cirkuláltatja a hűtőközeget, a hűtőkörből kizárva. Így az megemeli a szívóoldali nyomását. Minden kompresszornak van úgynevezett billenési fordulatszáma. Az önműködő lapszelepek mechanikai tulajdonságukból adódóan az ehhez a fordulatszámhoz tartozó szállítási teljesítménynél kezdenek el üzemelni. Lecsökkennek, vagy megszűnnek a káros terek. A túl alacsony kompresszor fordulatszám, a billenési pont alatti üzemeltetés elégtelen üzemet és a fent leírt jelenséget okozhatja.