Kenőolajok

A fejezet következő részében áttérünk a kenőolajok tulajdonságainak, felhasználhatóságának ismertetésére. A hűtőközegek átállításának lehetőségei kapcsán többször esett szó arról, hogy a cserének fontos szempontja a hűtőközeggel együtt használható kenőolaj fajtája. Tekintsük át most ezt a témát részletesebben!

A hűtőberendezésekben a kenőolaj minősége egyáltalán nem mellékes. A rendszer élettartama és hatásfoka nagyban összefügg a jól megválasztott, jó minőségű kompresszorolaj alkalmazásával. Ha eltérünk az előírástól vagy gyengébb minőségű kenőolajat használunk, azzal a kompresszor idő előtti meghibásodását kockáztatjuk.

A kenőolajokkal szemben komoly elvárásokat támasztunk: hosszú idejű, akár 10 - 15 éves használhatóság, szélsőséges hőmérséklet-tűrés, a szerkezeti anyagokkal és a hűtőközegekkel szembeni inaktivitás. Megfelelően kell oldódniuk az adott hűtőközegben, anélkül, hogy annak fizikai tulajdonságait rontanák. Előnyös tulajdonságuk, ha minél kevésbé hajlamosak a felhabzásra. Vizet és ásványi sókat nem tartalmazhatnak. Jó kenőképességgel kell rendelkezniük a változó üzemi körülmények között is. Kenőképességük jellemzésére elsősorban a viszkozitás megadása alkalmas, bár ez önmagában gyakran nem elegendő, hiszen a súrlódási folyamatokat a szerkezeti elemek tulajdonságai is befolyásolják. A viszkozitás az anyag belső ellenállásának mértéke a csúsztató feszültséggel szemben. Belső súrlódásnak is nevezhetjük, hétköznapi szóhasználattal pedig azt jelenti, hogy egy adott folyadék könnyen vagy nehezen folyik. A viszkozitás nem az anyagra jellemző állandó, hanem egy hőmérsékletfüggő tulajdonság, mértéke a hőmérséklet emelésével csökken. A hűtőgépolajok esetében egy nemzetközi megállapodás alapján a 40°C-on mért viszkozitást szokás megadni, ez alapján sorolják a kenőolajokat különböző viszkozitási osztályokba. Ha egy adott olajféleség viszkozitását a hőmérséklet függvényében koordináta-rendszerben ábrázoljuk, egy egyenest kapunk. Ennek az egyenesnek a hajlásszöge a viszkozitási index. A hűtőberendezések működéséhez kedvező, ha egy kenőolaj viszkozitása minél kevésbé változik az üzemi hőmérséklet-határok között, tehát a viszkozitási indexe kicsi. Energiahatékonysági szempontból pedig a kisebb viszkozitású olaj alkalmazása sokkal előnyösebb.