Felületi léghűtők leolvasztása

Mielőtt áttérnénk a folyadékhűtők tárgyalására, ki kell térnünk a deresedés problémájára és annak kezelésére. A levegő állapotváltozását a 3.2.9. ábrán követhetjük.

3.2.9. ábra. A levegő állapotváltozása a léghűtőn

A levegő hűtött közegű hőforrású elpárologtatók esetében a levegő a léghűtőn halad keresztül, amelynek tf felületi hőmérséklete alacsonyabb a levegő th harmatpontjánál (tf < th), ezért a hideg felületre nedvességfog lecsapódni, a levegő pedig hűl és szárad, vagyis az eredetinél hidegebb és kevesebb nedvességet tartalmazó levegő halad tovább. Ha a felületi hőmérséklet tf <0 oC, a nedvesség szilárd formában (dér) válik ki a felületen és ott is marad. A lerakódott dér rontja a hőátadást, növeli a légoldali áramlási ellenállást, emiatt a léghűtő, illetve a hőszivattyú teljesítménytényezője romlik. A zavartalan üzem érdekében a lerakódott deret rendszeresen el kell távolítani. Ennek módszere minden esetben a leolvasztás, mechanikai behatással eltávolítani (lekaparni) nem célszerű. Mivel a leolvasztás ideje alatt a hűtés funkció nem működik, a leolvasztás többletenergiát igényel, ezért minél rövidebb idejű leolvasztás javasolt. Ezt az időtartamot a dérréteg vastagsága, a felmelegítendő felület tömege, a leolvasztó áram fajlagos értéke, valamint a leolvasztandó felület és a környezete közötti hőmérséklet-különbség és a hőátadási tényező határozza meg.

A leolvasztás lehetséges módjai a következők:

1. Leolvasztás a hűtött tér levegőjével

Amikor a hűtött térben +2 foknál magasabb a hőmérséklet, akkor a hűtőüzemet leállítva, a ventilátor üzemeltetésével a keringtetett levegő olvasztja le a deret. Az olvadékvíz a csepptálcában gyűlik össze, onnan eltávozik vagy eltávolítható. Ennél a leolvasztási módnál fontos betartani a kellő gyakoriságot.

2. Folyadékkal történő leolvasztás

Nagyipari hűtőberendezéseknél alkalmazott módszer. Ha a hűtőfelületeket rendszeresen tisztítani kell, akkor kétszeresen hasznos megoldás a vízzel való leolvasztás. Fontos követelmény, hogy elegendő mennyiségű és egyenletes terítésű legyen a vízáram. Elvégezhető kézivezérléssel, a hűtőüzem és a ventilátor leállításával. Az olvadékvíz a csepptálcából az ürítővezetékbe kerül, majd távozik. Egyes berendezéseknél automatikus leolvasztás is lehetséges. A hűtőüzem leállása után a mágnesszelep nyitása indítja, és annak zárása fejezi be a leolvasztást. Az olvadékvíz távozása után újra indul a hűtés. Fagypont alatti hőmérsékletű térben nem javasolt megoldás, mert a visszamaradó víz megfagyva problémákat, meghibásodást okozhat.

Nagy nedvességterhelésű fagyasztógépek esetében használatos megoldás a propilén-glikolos öblítés. Célja nem a leolvasztás, hanem a deresedés megakadályozása.

3. Elektromos leolvasztás

A villamos fűtés nem a dérréteget, hanem közvetlenül a lamellákat éri, belülről kezdve az olvasztást. Lassú leolvasztási mód, célszerű gyakran alkalmazni, hogy a dérréteg ne tudjon túlságosan megvastagodni. Ilyenkor gyors, költséghatékony, megbízható módszer. A leolvasztás folyamatát általában egy programkapcsoló vezérli. Egy mágnesszelep zárásával megszűnik a hűtőközeg adagolása, majd a kompresszor működése mellett leszívatják az elpárologtatót. A kompresszor leállítása után bekapcsol a leolvasztó fűtés és leáll a ventilátor. A fűtést egy termosztát kapcsolja ki, ezután indul újra a hűtés.

4. Meleggázos leolvasztás

Külső energiahordozó nélküli, a kompresszorból kilépő hűtőközegáram hőjét felhasználó módszer. Több elpárologtatóval rendelkező, nagyobb gépeknél alkalmazható gazdaságosan. A hűtőközeg-adagolás megszüntetése után az elpárologtatót leválasztják a szívóoldalról és a berendezés nagynyomású oldalára kapcsolják. A beáramló hűtőközeggőz biztosítja a leolvasztáshoz szükséges hőt. A folyadékfázisú hűtőközeget és az olvadékvizet folyamatosan el kell vezetni.

Ha egy berendezésnek csak egyetlen elpárologtatója van, akkor a hűtőközeg áramlási irányának megfordításával lesz kivitelezhető a meleggázos leolvasztás. Ilyenkor az elpárologtató és a kondenzátor szerepet cserélve üzemel a leolvasztás ideje alatt.

Az úgynevezett termo-bank rendszer hasonlóképpen működik. A léghűtővel párhuzamosan kapcsolt vízhűtésű kondenzátor elpárologtatóként üzemelve a felmelegített víztömeg hőjét felhasználva végzi a leolvasztást.

Ide soroljuk még a kondenzációs hőt felhasználó közvetett leolvasztást, ahol nem víz, hanem glikol oldat melegíti a deres felületet és a csepptálcát.