Kondenzátor hőcserélő(k)
A kondenzátor hőcserélő működése két fő alapelven nyugszik:
· A hőenergia mindig a magasabb hőmérsékletű helyről az alacsonyabb hőmérsékletű felé áramlik (Termodinamika II. főtétele)
· Nagy hőmérséklet különbség hatására gyorsabban megy vég be a hőenergia áramlása
o kialakításuk szerint lehet hagyományos, azaz rézcsöves és alumínium lamellás, vagy teljes egészében kompakt alumínium, un. mikrocsöves kivitelű. A rézcsöves + alumínium lamellás kialakítás előnye a javíthatóság, hátrány a kisebb hatásfok. A mikrocsöves kivitel hatásfoka hőátadás szempontjából lényegesen magasabb (nagyobb működő felület), viszont sérülés, szivárgás esetén csak cserével javítható. Tekintettel arra, hogy a rendszerek hűtőköri csövezésénél túlnyomó többségben rézcsövezést alkalmaznak, a réz-alumínium átmenet is meghibásodás forrása lehet.
o a hűtőköri vázlat esetében 2 db párhuzamosan kapcsolt hőcserélő van, melyek közül az egyik közös hűtőbordázattal (azaz fizikailag egybeépített módon) egy folyadék utóhűtő hőcserélőt is tartalmaz
Log p-h diagramban ábrázolva:
6.3.8 ábra. Kondenzáció folyamata log p-h diagramon
- a 2 – 2’ – 2’’ - 3 szakasz mutatja a kondenzáció folyamatát állandó nyomáson
- 2 – 2’: a túlhevített hűtőközeg gőz hőmérséklete a harmatponti hőmérsékletre csökken (hőleadás a környezet felé)
- 2’ – 2’’: végbemegy a kondenzáció (hőleadás a környezet felé) a hűtőközeg hőmérséklete az adott hűtőközegre jellemző hőmérséklet „csúszás” (ez a vázlaton nincs feltüntetve) mellett változik (zeotrop hűtőközegek)
- 2’’ – 3 szakasz: utóhűtés folyamata, azaz a hűtőközeget telítési hőmérséklete alá hűtjük. Ez valósul meg a vizsgált hűtőkör egyik kettős hőcserélője esetében.