Ammónia hűtőközegű elárasztott rendszer (szelepcsoport)

Ezeket a szelepcsoportokat a meleggázas leolvasztású elpárologtatóknál alkalmazzák. Az alapvető feladatuk, hogy az elpárologtatóknál mind a hűtési és az üzemszüneti, valamint a leolvasztási üzemmódokat is biztosítható legyen (7.31. ábra).

Annak a szelep csoportnak a működését egy központ vezérlőegység irányítja. Általában úgy történik, hogy a hűtendő teremhőmérséklet értékeket folyamatosan kell továbbítani a központi vezérlőegység felé, mely ezeket regisztrálja, és az eltérés, valamint az idő függvényében üzemmódot választ, és annak függvényében nyitja és zárja a szelepeket, ahogy a (7. 7.) táblázat mutatja.

NH3 szelepcsoport (1)

7.31. ábra. Ammóniás szelepcsoport

1-folyadék mágnesszelep, 2-főszelep, 3-szívó by-pass szelep, 4-meleggáz by-pass szelep, 5-melegggáz-mágnesszelep, 6-nyomásszabályzó-szelep, 7-elpárologtató


Üzemmód

1

2

3

4

5

6

Hűtés

nyitva

nyitva

zárva

zárva

zárva

zárva

Leolvasztás

zárva

zárva

zárva

nyitva

nyitva

nyitva

Szünet

zárva

zárva

nyitva

zárva

zárva

zárva

7.7. táblázat. A szelepek állása a különböző üzemmódban

A hűtési üzemmódban, ill. az üzemi feltételek adottak, a központi vezérlőegység a folyadék mágnesszelepet (1) és a szívóvezetékben telepített főszelepet (2) nyitja, így az elpárologtató hűtőközeg ellátását és egyben az elpárologtatóban, a hűtés hatására keletkezett gőz elszívását biztosítja. Ezen idő alatt a szívó by-pass (3) és meleggáz by-pass (4), valamint a meleggáz by-pass (5), a nyomásszabályozó (6) szelepek zárva vannak. A léghűtő ventilátorai is működnek. Ez elpárologtatóban po elpárolgási nyomás uralkodik.

A leolvasztási üzemmód:

Az elpárologtató leolvasztása meleggázzal, ütemezetten történik. Ennek az üzemnek feltétele, hogy legalább egy felsőfokozati kompresszor üzemeljen és meleggázt szolgáltasson. A leolvasztási üzemmód indítása előtt az elpárologtató folyadék betáplálása folyadék mágnesszelep (1) és a szívó oldalon telepített főszelep (2) zárva, ill. a meleggáz by-pass (4), (5) szelepek nyitva vannak, és a nyomásszabályozó szelep (6) az elpárologtatóban uralkodó nyomást szabályozza; ill. a kondenzátumot a közbenső edény felé engedi át. Az üzemmódban a ventilátorok nem működnek. Ilyen üzemmód mellett az elpárologtatóban a pc > po kondenzációs nyomás uralkodik. 

A folyamat kezdetén a meleggáz főágat megkerülő (4) kisebb keresztmetszeten keresztül történik meg a nyomáskiegyenlítés (a leolvasztás nyomását kézi beállítású nyomáshatároló szeleppel kell beállítani). A nyomáskiegyenlítés után a meleggáz mágnesszelep (5) nyit. A fő leolvasztási ciklus alatt az elpárologtatóban keletkező kondenzátum eltávolítása az ürítő vezetéken, a nyomástartó szelepen (6) át történik. A távozó közeget úszós adagoló juttatja a közbenső edénybe. A leolvasztási ciklus befejeztével a meleggáz mágnesszelep (5) lezár, a szívó megkerülő ágon (3) keresztül a berendezésben uralkodó nyomás az elpárolgási szintre egyenlítődik ki. Mielőtt elindulnak a ventilátorok, az elpárologtatót (7) a folyadék mágnesszelepen (1) keresztül elárasztjuk, hogy a csőregiszteren (a hőcserélő külső felületén) megmaradt vízcseppek megfagyjanak, a légáram útján ne kerüljenek a terembe. Az elpárologtató csepptálcáját, ill. a vizet elvezető csövek fűtéséről gondoskodni kell, ahogy az ábrán látható a csepptálca meleggáz, míg a vízelvezető csövek pedig villamos fűtésűek.

Üzemszünetben a folyadék mágnesszelep (1) és szívóági főszelep (2) lezár. Ezzel együtt egy kisebb keresztmetszetű megkerülő vezetékben a mágnesszelep (3) nyit, hogy a környezet melegítő hatására az elpárologtató leürítése biztosított legyen. A megkerülő szelep (3) és a szívóági főszelep (2) működése ellentétes, de leolvasztási ciklus alatt (amikor a meleggáz mágnesszelep nyit), természetesen zárva vannak. Az üzemmódban a ventilátorok nem üzemelnek.