Freon hűtőközegű, (DX) száraz rendszerű elpárologtató,folyadékhűtő berendezés, léghűtésű kondenzátorral
Az alkalmazási területük a klímatechnika, az ipar, a mezőgazdaság stb. A hűtött folyadék lehet a hűtés közvetlen tárgya is, de gyakran ez a rendszer másodlagos közege (közvetítő közeg). A hűtött folyadék lehet, a kívánt hőmérsékletétől függően, víz vagy fagyálló folyadék. Előnye, hogy csökkenthető a szükséges hűtőközeg töltetmennyisége, illetve az emberi tartózkodásra szánt helyiségekben biztonságtechnikai szempontból előnyt élvez a közvetlen elpárologtatású rendszerrel szemben.
A telepítés helyszínén részegységekből összeszerelt folyadékhűtőnél gyakrabban alkalmaznak gyárilag készre szerelt, hűtőközeggel, olajjal feltöltött folyadékhűtőket. Előnyük, hogy a telepítéskor a hűtőközegoldali szerelésre nincs szükség, csupán hűtött folyadékoldali, természetes hűtőközegoldali csatlakoztatást és a villamoshálózatra való bekötést kell elvégezni. Egyaránt készülnek vízhűtésű és léghűtésű kondenzátoros kivitelben. A hűtőközegük jellemzően szénhidrogén bázisú.
A 7.27. ábrán látható hűtőkör dugattyús kompresszoros (1), léghűtésű kondenzátorral (2) működő, kiegészítő hővisszanyerő hőcserélővel (3) ellátott berendezés (a kapcsolási rajz nem tartalmazza az elzáró- és szervizszerelvényeket). A hővisszanyeréssel a kondenzáció hő egy része, de akár teljes egészében hasznosítható az üzem melegvízigényének ellátására. Ebben a kapcsolásban a hőhasznosító hőcserélő a körben vízhűtéses kondenzátorként azonosítható. A 7.27. ábrán látható berendezés helyszínen szerelt, de széles választék áll rendelkezésre kompakt gépek terén is.
A rendszer elpárologtatója lemezes hőcserélő (4), melynek hűtőközeg oldalán a túlhevítési hőmérsékletre a termosztatikus expanziós szelep (5) szabályoz. A hőcserélő másik oldalán vizet, de fagyponthoz közeli hőmérséklet esetén fagyálló folyadékot, keringtet a közvetítő szivattyú (6). A hűtés a berendezés kompresszorának védelmét alsó és felső nyomású oldali nyomáskapcsoló (8) biztosítja. Az alsó nyomáshatár kiválasztásának kiemelt szerepe van, hogy az alsó nyomáshoz tartozó telítési hőmérséklet magasabb legyen a közvetítő közeg fagyási hőmérsékleténél. Másképpen nem kívánatos fagyás következik be a hőcserélőben, mely természetesen a hűtőberendezést károsítja. A berendezés szakaszos működésű. Amikor a hűtendő közeg hőmérséklete eléri a megengedett hőmérsékletingadozás alsó határát a hőmérsékletérzékelő (a rajzon nem szerepel) termosztát zárja a folyadékvezetékbe beépített mágnesszelepet (7). A folyadékbetáplálás megszűnte következtében csökkenő szívóoldali nyomást érzékelő nyomáskapcsoló leállítja a kompresszort, megszünteti a hűtést. A hűtés újraindításának szükségét a megengedett ingadozás felső határát elérő folyadék hőmérséklet jelzi. Ekkor a termosztát nyitja a mágnesszelepet. Az emelkedő szívóoldali nyomást érzéklelő nyomáskapcsoló indítja a kompresszort. Ez az ún. „pump down” leszívatásos üzem.
A hőhasznosítás a kondenzátorral párhuzamosan kapcsolt hőcserélőn (3) keresztül valósul meg. A kívánt melegvíz hőmérsékletet a három-járatú motoros szelep (10) állítja be, mely a hőcserélő kilépő oldali hőmérsékletjele alapján szabályoz. Nagy fűtési igénykor a teljes térfogatáram a hőhasznosításra fordítható, de ha nincs igény, a közeg a kondenzátorban (2) cseppfolyósodik. A nem kívánt visszaáramlásokat a kondenzátorokba a visszacsapószelepek (11) akadályozzák meg.
Mivel nem garantálható, hogy az aggregát képes előállítani a mindenkor szükséges hőmennyiséget a hőhasznosítóban, kiegészítő vízmelegítésről gondoskodni kell.
A hőhasznosító telepítésére nagy figyelmet kell fordítani. Abban az esetben, ha kint, a léghűtésű kondenzátorhoz közel van telepítve, télen hosszú üzemszünet esetén (pld. év vége esetén) vízfagyás következhet be, ezért ilyen esetben gondoskodni kell arról, hogy hogy ürítve legyen.
Nagyobb rendszereknél, ahol hosszúak a csővezetékek, indokolt az olajleválasztó (13) és az olaj visszavezető csővezeték (14) beépítése a körbe. Az ábrán látható módon – az olajgyűjtő nyomásának szabályozásával – a kompresszor karterterében mért olajszint folyamatos mérésével automatizálható az olajvisszavezetés.
7.27. ábra: Folyadékhűtés freonos hűtőberendezéssel léghűtésű kondenzátorral
1-kompresszor; 2-kondenzátor; 3-hőhasznosító hőcserélő, 4-folyadékhűtő hőcserélő, 5-termosztatikus expanziós szelep, 6-közvetítő közeg szivattyú, 7-mágnesszelep, 8-alacsony nyomás kapcsoló, 9-alacsony hőmérsékletkapcsoló, 10-háromjáratú motoros szelep, 11- visszacsapó szelep, 12-olajleválasztó, 13-olajgyűjtő,14-olaj visszavezető