Csoportaggregátok

A gyakorlat sűrűn megköveteli, hogy a hűtési feladatot ne egyetlen kompresszorral, hanem több egység együttes működésével oldjuk meg. Ilyenkor általában közös alapkeretre építik a kompresszorokat, az összekötő csővezetékeket, az olajleválasztó- és visszavezető rendszert, a hajtás, a szabályozás és a védelem szerelvényeit. Az így elkészülő gépcsoportot nevezzük csoportaggregátnak.

Alkalmazásának előnyei:

·         költséghatékony, sorozatgyártásban készülő gépeket lehet alkalmazni

·         nagyobb hűtőteljesítmények kiszolgálására is képes

·         jól szabályozható

·         nagy az üzembiztonság

·         viszonylag egyszerű lehet a csővezeték-hálózat

·         egyszerűbb a helyszíni szerelés, kevesebb a hibalehetőség.

A csoportaggregátokban legtöbbször alternáló, gördülődugattyús vagy spirálkompresszorokat használnak, de elterjedőben vannak a csavarkompresszoros megoldások is. A csoportaggregát mindig automatikus üzemű. Ez azt is jelenti, hogy gondoskodni kell a kompresszor egységekbe visszatérő olaj megfelelő mennyiségéről. Erre a legjobb megoldás az olaj szabályozott visszavezetése mágnesszeleppel kombinált szintszabályozóval. A csoportaggregátok felhasználási területe az élelmiszer áruházak hűtése, a hűtőház építés, a konténerhajók hűtése és a klímatechnika.

Csoportaggregátok szabályozása

A hűtőteljesítmény szabályozásának leggyakoribb módja a közös szívóvezeték nyomásának szabályozása. Ehhez mechanikus vagy elektromechanikus szabályozó elemeket használnak. Ha szükséges, ezt kiegészítik egy folytonos működésű elpárolgási nyomás szabályozóval, amit a szívóvezetékbe építenek. Egyre inkább elterjednek az elektromos szabályozó rendszerek is, melyek a szabályozás mellett vezérlési, védelmi funkciók ellátására is képesek, valamint összeköthetők távfelügyeleti rendszerrel.

Amennyiben folyadékhűtők csoportaggregátjáról van szó, a szabályozás nem a nyomást, hanem a hűtött folyadék hőmérsékletét veszi alapul. Itt jelentős kiegészítő feladat a fagyvédelem, ami a hőfokvédelmet és az áramlás folytonosságának biztosítását is magába foglalja.

Érdemes megemlítenünk még a védelmi funkciókat: ide soroljuk a túlnyomásvédelmet, a szívóoldali nyomásvédelmet, az olajnyomás kimaradása elleni védelmet és a túlhőmérséklet-védelmet.