Kompresszorok csoportosítása
1. Működési elvük alapján
Ebből a szempontból két nagy csoportra oszthatók: dugattyús és turbókompresszorokra. A dugattyús kompresszorok térfogat-kiszorítással működnek, hűtőközeg-szállításuk szakaszos, de egy fokozatban is jelentős nyomásviszonyt lehet elérni velük. Ezzel szemben az áramlástani elveken működő turbókompresszorok folytonos szállításúak, nagy térfogatáramok esetén is alkalmazhatók, viszont kisebb nyomásviszonyt tudunk elérni a használatukkal.
A dugattyús kompresszorok között megkülönböztetünk alternáló dugattyús és forgódugattyús típusokat. Az előbbihez tartoznak a tárcsadugattyús, a merülődugattyús, a membrán és a lengő kompresszorok. A forgódugattyús (vagy más néven rotációs) dugattyúk csoportját a gördülődugattyús, a forgólapátos készülékek, valamint a csavar- és a spirálkompresszorok alkotják.
A turbókompresszorok az áramlási irány alapján megkülönböztetve lehetnek radiál vagy axiál kompresszorok.
2. A hajtómotor elhelyezése szerint
Attól függően, hogy a meghajtómotor és a kompresszor egymástól el van-e különítve, beszélhetünk nyitott, félhermetikus és hermetikus kompresszorokról. A nyitott hűtőkompresszorok szabadba kivezetett tengelycsonkkal rendelkeznek, mely a hajtómotorhoz csatlakoztatható. A félhermetikus kompresszorok esetében a meghajtómotor és a kompresszor egybe van szerelve, de a burkolata bontható. A hermetikus kompresszorok motorja a gáztérben helyezkedik el, a kompresszorral egy tengelyen, lehegesztett burkolatban.
A továbbiakban a működési elvnek megfelelő csoportosítás alapján áttekintjük az egyes kompresszortípusok jellemzőit, működésmódját, felépítését, szabályozását.