Rendszerelemek a hűtőkörfolyamatban
1. Elpárologtató
A hőfelvétel az elpárologtatóban, vagyis egy felületi hőcserélőben, kis nyomáson és alacsony hőmérsékleten valósul meg. Az ide érkező hűtőközeg nedves gőz állapotú. A hőcserélőben a folyadékfázisú hűtőközeg teljesen elpárolog, gőzállapotúvá válik, ezáltal hőt vesz fel a hűtött közegből. Az elpárologtatóból túlhevített gőz távozik. A szívóvezetékben a hűtőközeg nyomása csökken, a környezetéből hőt vesz fel, így a kompresszorhoz magasabb hőmérsékletű hűtőközeg érkezik.
2. Kompresszor
A kompresszor egy dugattyú segítségével képes a beérkező gőzt sűríteni, vagyis térfogatát csökkenteni, és ez által nyomását fokozni. A hűtőközeg hőmérséklete emelkedik, ez a nagy nyomású és magas hőmérsékletű gőz áramlik tovább a nyomóvezetékben a kondenzátor felé. A kompresszor működése során a befektetett mechanikai energia nagy részét hőenergiává, illetve nyomási energiává alakítja.
3. Kondenzátor
A kondenzátor egy nagy felülettel rendelkező hőcserélő, melyben nagy nyomáson, magas hőmérsékleten történik meg a hőleadás. Az ide érkező túlhevített hűtőközeg gőz egy természetes hűtőközegnek (víz vagy levegő) leadja a hőt, majd lehűlve kondenzálódik, azaz ismét folyadék halmazállapotúvá válik és tovább halad az adagoló felé.
4. Adagoló
Az adagolónak vagy más néven fojtószerkezetnek két funkciója van a hűtőkörfolyamatban. Egyrészt szűk keresztmetszetével lecsökkenti a rajta áthaladó hűtőközeg nyomását, ezzel együtt természetesen a hőmérsékletét is, másrészt szabályozza az elpárologtatóba visszakerülő hűtőközeg mennyiségét.
Abszorpciós hűtési körfolyamat
A továbbiakban tegyünk egy rövid kitekintést az abszorpciós hűtési körfolyamatra! Ennek alapja, hogy a zárt körfolyamatot nem mechanikai munka, hanem hőenergia felhasználásával tartjuk fenn. A hűtőgép ez esetben is egy elpárologtatóból, kondenzátorból és fojtószelepből áll, ám a kompresszort egy olyan berendezés helyettesíti, amit egy oldó, kiűző, szivattyú és fojtószelep alkot. Ezt nevezhetjük termokémiai kompresszornak is. A munkaközeg pedig két közeg; a hűtőközeg és az oldószer, pl. NH3+H2O többkomponensű, víz-ammónia keverék közeg.
A berendezés működése vázlatosan a következő:
1. Az elpárologtatóban a hűtőközeg alacsony hőmérsékleten, alacsony nyomáson elpárolog, miközben hőt von el a hűtendő közegtől.
2. Az elpárolgott ammónia az oldóba (abszorberbe) jut, ahol vízben elnyelődik, miközben hő keletkezik. Ezt hűtővízzel el kell vonni. Az oldat az oldóból a kiűzőbe szivattyú segítségével jut, ahol magas hőmérsékleten és nyomáson az ammónia gőz kiűzhető az oldatból.
3. A kondenzátorban a hűtőközeg ismét cseppfolyósítható.
4. Végül a fojtószelepen keresztül visszajuttatható az elpárologtatóba és újrakezdődhet a körfolyamat.
Az abszorpciós hűtőberendezés kevésbé gazdaságosan működik és jóval nagyobb a vízigénye, mint a kompresszorosnak. Olyan helyeken gazdaságos az alkalmazása, ahol hulladékhőt tudnak hasznosítani, illetve a hűtővíz nagy mennyiségben rendelkezésre áll.