Hűtőközegek visszanyerésének általános szabályai

Megfelelő tároló eszközök, és az azokkal szemben támasztott követelmények ismertetése

A berendezésből eltávolítandó hűtőközeg (veszélyes hulladék) lefejtéséhez ugyanazokra a berendezésekre és eszközökre van szükség, amit a hűtés és klímatechnikai vállalkozások a mindennapi munkájuk során használnak. Ezek: megfelelő teljesítményű lefejtőgép, megfelelő hosszúságú és nyomású flexibilis tömlők, hűtőközeg palackok, mérleg és egyéni védőfelszerelés. Meg kell jegyezni, hogy a hulladékokkal történő munkavégzéshez más eszközöket javasolt használni (külön erre a célra rendszeresített palack és flexibilis tömlők), mint az új anyaggal történő munkavégzés során. Ezzel elkerülhető, hogy egy későbbi munkavégzés során egy jól működő rendszer beszennyeződjön. A lefejtés során törekedni kell arra, hogy a lehető legkisebb mennyiségű hűtőközeg kerüljön a környezetbe. A zárt rendszerű technológiai előírások betartása kötelező.

A visszanyerés egyik legfontosabb eszköze a megfelelő tárolókapacitás biztosítása, azaz a megfelelő hűtőközegpalack.

A palackot csak abban esetben szabad használni, ha rendelkezik érvényes hatósági vizsgával. Ez az utolsó hatósági vizsgálattól számított 10 éves időtartamot jelenti. Ellenőrizni kell a palackon a palack nyomáspróbáját, és a hatósági jel meglétét. A palack nyomáspróba értékének magasabbnak kell lennie, mint a lefejtendő hűtőközegre vonatkozó próbanyomás értéke. A jelölések csak akkor elfogadhatóak, amennyiben sértetlenek és jól láthatóak. Sérült palack használata tilos! Használat előtt meg kell győződni a palack gáztömörségéről és a szerelvények sértetlenségéről. Sérült palack semmilyen körülmény között nem használható. Példaként említendő: ha minimum egy méter magasból egy palack kemény talajra esik sérültnek kell tekinteni. Továbbá, nem használható a palack, ha éles sérülés vagy horpadás látható rajta. Szintén tiltott az átalakított palackok bármilyen célú használata. Gyakorlatban jó példa erre az eldobható palackok szabálytalan átalakítása, majd az ezt követő használata.

Óvakodnunk kell a palackok túltöltésétől. A túltöltés során jelentős kockázata lehet a töltet elvesztésének, az anyag légkörbe jutásának, mely további környezetkárosítást okoz. A szétterjedő gáz fulladást, vagy égési sérülést is okozhat. A palack túltöltése estén, már kis hőmérséklet-emelkedés bekövetkezésekor is jelentős nyomásnövekedés léphet fel, amitől a szelep kinyílhat, vagy a palást megrepedhet. Szintén fontos a használt hűtőközegre vonatkozó töltési együttható ellenőrzése. A megengedett legnagyobb töltet (kg) kiszámításához a palack űrtartalmat (l) meg kell szorozni a szóban forgó hűtőközeg ADR szerinti töltési együtthatójával, majd a kapott eredményt meg kell szorozni 0,8-cal.

A lefejtett hűtőközegek esetében csak az eredeti töltet 80%-ára tölthető a palack, mert a lefejtendő hűtőközegben hozzákeveredett olaj is lehet. 


Miután meghatároztuk a tárolható mennyiséget, meg lehet kezdeni a lefejtést. A lefejtőpalackot minden esetben mérlegre kell helyezni, hogy ellenőrizhető legyen a lefejtett hűtőközeg mennyisége. A lefejtést követően a palackokat a veszélyes hulladék tárolóban kell elhelyezni. Elszállításig ott kell tárolni. A hulladék tulajdonosát elszállítási kötelezettség terheli. Hulladék esetében évente, veszélyes hulladék esetében fél évente kötelező elszállítani. A gyakorlatban sok esetben nincs kialakított hulladéktároló, ezért figyelembe kell vennünk a palack szállítási és tárolási előírásait is.

Minden palackot (még az üreset is) csak elzárt szeleppel és szelepvédővel lehet szállítani, mozgatni és tárolni. A szállítás és tárolás során a palackok megfelelő rögzítéséről gondoskodni szükséges. A palackot tárolás és szállítás közben a káros hatásoktól (mechanikai, kémiai) óvni kell, úgy, hogy közben a palack hőmérséklete ne emelkedjen 50 °C fölé. A palackokat a talpgyűrűjén vagy homorú fenekén lehet mozgatni. A palackok nem tárolhatók olyan helyen, ahol a személyi közlekedést vagy a mentést akadályozza: szűk helyeken, folyosókon, átjárókban, lépcsőházakban. Lehetőség szerint kerülni kell a zárt térben való tárolást (pl.: garázs), ebben az esetben gondoskodni kell mesterséges szellőzésről.

Már itt fontos megemlíteni, hogy a hulladék és a veszélyes hulladék szállítása engedélyhez kötött tevékenység. Hűtős és klímás vállalkozás alanyi jogon nem végezhet ilyen tevékenységet!

Jelenleg, a jogszabály vonatkozó része nehezen kivitelezhető a kismennyiségű hulladék keletkezése esetén. Ezért, hogy az így keletkezett hulladékok ne a környezetet terheljék (az esetek többségében a tulajdonos elengedi a hűtőközeget, szennyezve ezzel a környezetet) a legracionálisabb megoldás, hogy a hűtő és klímás vállalkozás beszállítja a saját telephelyére (még ha ez engedély nélküli szállításnak is minősül) és ott gondoskodik a hulladék ártalmatlanításáról a törvényben meghatározottak szerint.