Kapilláriscső

A háztartási és a kisteljesítményű kereskedelmi hűtőberendezéseknél, kis teljesítményű klímaberendezéseknél alkalmazott fojtószerv. Bizonyos esetekben akár 20 kW hőteljesítményű hőszivattyús klímakészülékeknél is alkalmazható.

A kapilláris fojtócső egyetlen szál vékony, általában 0,6-2,5 mm belső átmérőjű vörösréz vagy alumínium cső. Egyszerű és olcsó, nincsen mozgó alkatrésze, ezért üzembiztos, de a kis belső átmérő miatt hajlamos eldugulni, így a szerelésnél fokozottan oda kell figyelni a tisztasági követelmények betartására. Nagyobb átmérő alkalmazását indokolhatja a dugulásveszély elkerülése, az átáramló hűtőközeg nagyobb mennyisége és a pontosabb méret sorozatgyártás esetén.

A kapilláriscső áteresztőképességét a csőhossza, a belső átmérője és az érdessége, a hűtőközeg minősége és az üzemi viszonyok (nyomáskülönbségek, utóhűtés) határozzák meg.

Az expanziós szelep fent említett feladatai közül azt, hogy üzemszünetben zárjon le, a kapilláriscső természetesen nem tudja kielégíteni, azonban ez sok esetben, főleg kisteljesítményű rendszereknél előnyös. Állásidőben a kondenzátor és az elpárologtató között kiegyenlítődik a nyomás, ennek következtében a kompresszor hajtómotorjának kisebb lehet az indítónyomatéka. Ezáltal a kis, hermetikus kompresszorok betétmotorjai a kompresszorhoz kedvezőbben illeszthetők. Ugyanakkor ez hátrányt is jelenthet, mivel állásidőben a nyomás kiegyenlítődése miatt a kondenzátorból az elpárologtatóba hűtőközeg áramlik. Az ott összegyűlt folyadék az induláskor felhabzik, és kompresszor működését veszélyezteti. Ezért gondoskodni kell arról, hogy az elpárologtató megfelelő kialakítású legyen és csak pontosan meghatározott hűtőközeg mennyiséget szabad betölteni a berendezésbe. Ez a nagyobb hűtéstechnikai rendszerek esetében korlátozza a kapilláriscső alkalmazását.

A kapilláriscső két funkciót lát el a hűtőberendezésekben: részben a folyadék állapotú hűtőközeget juttatja el az elpárologtatóba, miközben fojtással csökkenti a nyomás értékét, részben pedig a kompresszor leállítása után kiegyenlíti a nyomást a hűtőberendezés két oldala között. Adagoló, nyomáscsökkentő és szabályozó szerepet is betölt a rendszerben.