A hűtőközeg-kereskedelem tisztaságának ellenőrzése
Alapvető közösségi célkitűzés a magas globális felmelegedési potenciállal rendelkező gázok kivezetése, illetve azok felváltása (alacsony GWP-jű) alternatív hűtőközegekkel.
Ennek szabályozása az 517/2014/EU Rendelet által, két szinten történik. A tilalmi lista felállítása a különböző termékek és gázok forgalomból való kivonását jelenti. Lényeges és egyben aktuális változás, hogy 2020. január 1-től kezdődően a 2500-as vagy magasabb globális felmelegedési potenciállal rendelkező gyári új gázok szervizcélú felhasználásának tiltása, mely alól az 517/2014/EU Rendelet csak a 40 tCO2 egyenérték alatti hűtőközeget tartalmazó alkalmazások, valamint ugyanezen gázok bármekkora hűtőközeget tartalmazó berendezések esetén a regenerált vagy újrahasznosított gázok tekintetében tesz kivételt (40 tCO2 egyenérték hűtőközeg mennyiség alatti berendezésbe tölthető gyári új gáz, felettibe nem).
A forgalomba hozatal szabályozásának másik eszközét az Európai Bizottság által felállított kvótarendszer jelenti. A Bizottság az adott évben kiosztásra kerülő összkvótát az előző évi forgalomba hozatali jelentések alapján állapítja meg, melyet aztán szétosztanak a jogosultsággal rendelkező vállalkozások között. A vállalkozás számára kiosztott referenciaértéket bizonyos időszakonként további százalékos értékekkel csökkentik.
Ebben a rendszerben fluorozott szénhidrogén importjára az 517/2014/EU Rendeletben meghatározott feltételek teljesülése esetén kizárólag kvótával rendelkező vállalkozás jogosult. A kvóták kiosztását az Európai Bizottság végzi, így a kvótarendszerhez kötődő valamennyi kötelezettség tekintetében az ügyintézés közvetlenül az Európai Bizottsággal, angol nyelven zajlik.
A kiosztásra kerülő kvótamennyiség időszakonként csökken, így fokozott körültekintéssel szükséges eljárni fluorozott szénhidrogének importja esetén.
Az 517/2014/EU Rendelet tilalmi rendelkezései között szerepel, hogy 2007. július 4. napját követően a hűtő-, légkondicionáló vagy hőszivattyú-berendezések, tűzvédelmi rendszerek vagy kapcsolóberendezések szervizelésére, karbantartására vagy feltöltésére, illetve oldószerként használt fluortartalmú üvegházhatású gázok tárolására szolgáló, nem utántölthető tartályok nem hozhatók forgalomba az Európai Unió területén. Hűtőközeg-import során így a hűtőközegek megfelelő tárolási formájára is ügyelni kell.
Fluorozott szénhidrogének importjára az alábbi feltételek fennállása esetén szükséges kvótát beszerezni:
· a hűtőközeg-import ömlesztett formában vagy hűtő-, légkondicionáló és hőszivattyú-berendezésekben történik;
· a fluorozott szénhidrogént első alkalommal kívánják az Európai Unió területére forgalomba hozni;
· a forgalomba hozni kívánt hűtőközeg-mennyiség éves szinten várhatóan eléri vagy meghaladja a 100 t CO2-egyenértéket;
· nem áll fenn az 517/2014/EU Rendelet 15. cikk (2) bekezdésében foglalt valamely mentességi ok.
A kvótakötelezettség megfelelő teljesítésének folyamata:
- regisztráció az Európai Bizottság által működtetett elektronikus nyilvántartásban (HFC-Registry);
- kvóta beszerzése az 517/2014/EU Rendelet 16. és 18. cikkben foglaltak alapján;
- az importálni kívánt termék ellátása az 517/2014/EU Rendelet 12. cikke szerinti forgalombahozatali címkével;
- éves jelentéstétel az 517/2014/EU Rendelet 19. cikke alapján.
Előtöltött berendezések importja esetén a berendezések gyártóinak és importőreinek gondoskodniuk kell az előírásoknak való megfelelés teljes körű dokumentációjáról, és megfelelőségi nyilatkozatot kell kiállítaniuk. Ez utóbbit 2018. január 1. napját követően független auditor által hitelesíttetni kell.