A klímagázokkal kapcsolatos közösségi szabályozás két fő pillére
Az európai közösség a környezet és a kereskedelem iránti felelősségre tekintettel megalkotta az ózonréteget lebontó anyagokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 1005/2009/EK Rendeletét (a továbbiakban: 1005/2009/EK Rendelet), mely 2010. január 1. napján lépett hatályba. Az 1005/2009/EK Rendelet 5. és 6. cikkében akként rendelkezik, hogy az ózonréteget lebontó anyagok (a továbbiakban: ORLA) gyártása, forgalomba hozatala és felhasználása, valamint ORLA-t tartalmazó vagy azokon alapuló termékek és berendezések forgalomba hozatala tilos.
A Büntető törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény „Ózonréteget lebontó anyaggal visszaélés” megnevezésű tényállása rendelkezik a fenti kötelezettségszegés kriminalizációjáról. A 249. § (1) bekezdése szerint, aki ózonréteget lebontó anyagot vagy ilyen anyagot tartalmazó terméket gyárt, felhasznál, az ország területére behoz, onnan kivisz vagy forgalomba hoz, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Aki az ózonréteget lebontó anyaggal visszaélést gondatlanságból követi el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
2014. május 6. napján hatályba lépett az Európai Parlament és a Tanács a fluortartalmú üvegházhatású gázokról és a 842/2006/EK Rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 517/2014/EU Rendelet (a továbbiakban: 517/2014/EU Rendelet). Az 517/2014/EU Rendelet előírja, hogy a tagállamok kötelezettsége egy olyan rendszer kialakítása és működtetése, amely alkalmas az uniós szabályozás szerinti adatkezelésre, nyilvántartásra, jelentések készítésére, valamint – figyelemmel a tevékenységek során kezelt anyagok globális felmelegedésre gyakorolt hatására – a tevékenység végzéséhez kötelezően megkívánt speciális képesítések nyilvántartására. Emellett az 517/2014/EU Rendelet egyéb konkrét kötelezettségeket is előír a tagállamok, illetve a klímagázokkal tevékenységet végzők számára.
A fluortartalmú üvegházhatású gázokra vonatkozó uniós és nemzetközi szabályozás nyomán alakult meg a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság (a továbbiakban: Hatóság), amely a klímagázokkal kapcsolatos valamennyi tevékenység hatósági ellenőrzését és felügyeletét, valamint az ezekkel kapcsolatos hatósági jogkörök gyakorlását látja el.