Eset: Levegő-víz hőszivattyúleolvasztási probléma (vízkör)

Rendszer jellege:

Osztott rendszerű levegő-víz hőszivattyú.

Felhasználás:

Családi ház fűtés-hűtés

Hűtőközeg:

R410A

Rendszer rövid leírása:

A rendszer fűtésre, hűtésre és HMV készítésre van megalkotva, gyakorlatilag egy kis teljesítményű folyadékhűtő, mely képes melegvíz elállításra. 1 db inverteres kompresszor, kondenzátor (fordulatszám szabályozott ventilátor), folyadékgyűjtő tartály, váltószelep, elektronikus expanziós szelep, forrasztott lemezes hőcserélő.

Működés:

A téli fűtés során üzemszerűen le szokott fagyni a berendezés kültéri egységének hőcserélője. Ezt a berendezés az elpárolgási nyomásból és a túlhevítésből érzékeli, és egy forró gázos leolvasztással igyekszik mihamarabb megszüntetni. Ez úgy történik, hogy az eddig előállított melegvíz oldal lesz az elpárologtatónk. Kis hőkapacitás esetén az előállított melegvíz nem elegendő a megfelelő leolvasztási ciklus elvégzéséhez.

Hibajelenség:

A hőszivattyú fagypont közelében (+3 - -5°C) nem képes a teljes leolvasztási ciklust végrehajtani.

Hiba ok:

A vízkörbe nem építettek be megfelelő méretű puffertartályt vagy hidraulikus váltót, és amikor a leolvasztás folyamata zajlik, akkor a rendszer túlzottan lehűl, és hogy ne fagyassza le a lemezes hőcserélőt, idő előtt befejezi a leolvasztási ciklust, vagy megáll a berendezés alacsony víz oldali hőmérsékletére.

Megoldás:

Meg kell növelni a rendszertérfogatot, hogy a leolvasztási ciklus megfelelően végbe tudjon menni.

Tanulság:

Tervek nélkül nem szabad hőszivattyús rendszert építeni, mert az épületgépész kivitelezők ezzel a problémával nincsenek tisztába (pl.: 16 kW hőszivattyú esetén erősen javasolt a minimum 100l puffertartály vagy hidraulikus váltó).