Mit értünk VRF/VRV rendszer alatt?

Az elmúlt évtizedekben elindult fejlesztés eredményeként ún. VRV-, vagy más néven: VRF-„multi-split” rendszerek kerültek forgalomba. Az elnevezés a „VRV=Variable Refrigerant Volume ”, magyarul „Változtatható hűtőközeg-térfogatáram”, illetve „VRF=Variable Refrigerant Flow”, magyarul: „Változó hűtőközeg tömegáram” kifejezések rövidítéséből ered, melyek a szabadalmaztatott nevektől eltekintve hasonló rendszereket jelölnek. Általánosságban véve olyan direkt elpárologtatós hűtő- és fűtőrendszereket értünk alattuk, amelyeknél egy kültéri hőcserélő egységre több (10-16) beltéri hőcserélő egység csatlakozik egy kiinduló gerincen keresztül, és az egyes beltérikhez jutó hűtőközeg mennyiség külön-külön szabályozható. A rendszer ma már igen sok esetben teljes sikerrel helyettesítheti a hagyományos központi klímaberendezéseket, annál lényegesen gazdaságosabb megoldást nyújtva.

A rendszer saját vezérlése figyeli az egyes helyiségekben elérni kívánt paramétereket, és a teljesítményét ennek megfelelően szabályozza. A beltéri egységekben található adagoló szelepekkel állítható be a kívánt elpárolgási hőmérséklet (ez minden beltéri egységben azonos) és tömegáram.

A legelterjedtebb hűtőközeg jelenleg az R-410A, amely réz csöveken keresztül jut el a beltérikhez. A csőrendszer kialakítására a gyártóknak saját szabályrendszerük van az áramlás optimalizálásának érdekében. Szintén ebből a célból az elágazásoknál speciális Y idomokat alkalmaznak.

A VRF/VRV rendszerek felhasználási területe nagyon széles. A lakossági 10-20 kW teljesítménytől a több megawattos telepekig számos helyen fellelhetők, de a legelterjedtebb a kereskedelmi alkalmazásuk. Irodákban, üzletekben, hotelekben nyújthat ideális megoldást, ahol egyszerű split klímákkal már nem biztosítható a kívánt teljesítmény. Gyártótól függően egy hűtőkör maximális teljesítménye 100 és 200 kW közé tehető, azonban ezekből többet lehet egyetlen vezérlőrendszer alá integrálni.

A VRF/VRV rendszerek típustól függően képesek lehetnek hűtő, fűtő (hőszivattyú), és egyidejűleg (hűtő és fűtő) üzemben is működni. Ezek egyszerűsített felépítése látható a következő kapcsolási sémákon: 7.39. ábra hűtő, 7. 40. ábra fűtő, 7.41. ábra hűtő és fűtő.

A rendszer működése hűtő üzemmódban:

A 7.39. ábrán egy „VRV” vagy „VRF” rendszer hűtési üzemmódban egyszerűsített kapcsolási vázlata látható. A rendszer két (1., 2.)  beltéri és 1 db. kültéri egységből áll. A beltéri egységek két külön-külön helységnek biztosítják a hűtést. Minden beltéri egység egy hőcserélőt (jelen üzemmódban elpárologtatót), egy expanziós szelepet, valamint a saját ventilátorát is tartalmazza. A kültéri egységben a hőcserélő (jelen üzemmódban kondenzátor), annak saját ventilátora(i), expanziós szelep és kompresszor(ok), valamint váltószelep is található.

 


7.39. ábra. VRV/VRF rendszer hűtés üzemmódban


7.40. ábra. VRV/VRF rendszer fűtés (Hőszivattyú) üzemmódban


7.41. ábra. VRV/VRF rendszer hűtés-fűtés üzemmódban