Csővezetékek

A kompresszoros hűtőberendezés egyes elemei között a hűtőközegoldali kapcsolatot csővezetékek hozzák létre. A csővezetékekben különböző állapotú, hőmérsékletű és nyomású hűtőközeg áramlik. Arra való tekintettel, hogy a kompresszor olajozása nélkülözhetetlen, a kompresszorban a hűtőközeg az olajat „a szükséges rossz” finoman diszpergált cseppek formájában elhordja a kompresszorból. Így a csővezetékekben a hűtőközeg mellett, az olajleválasztó alkalmazása ellenére, olaj is áramlik. Helytelen tervezés, kialakítás esetén az olaj a berendezés többi elemében gyűlhet össze, ennek következtében a megfelelő kenés hiánya miatt a kompresszor tönkre mehet.

A hűtőközeg körforgása során számos állapotváltozáson megy keresztül. Folyékony halmazállapotban (pl.: új hűtőközegek észterolajjal) jól elegyedik az olajjal, gőz halmazállapotban azonban, például a kompresszor nyomóvezetékében uralkodó hőmérséklet- és nyomásviszonyok mellett, az olaj-köd nehezebben elegyedik, lerakódik a csővezeték falán, és cseppekké formálódva összegyűlik a hálózat mélyebb pontjain. Ha a hűtőközeggőz áramlási sebességét elég nagyra választjuk, ez lehetővé teszi az olaj elhordását, majd visszajuttatását a rendszeren keresztül a kompresszorba.

A gyakorlati tapasztalatok tanulsága szerint nem elegendő a hűtőberendezés egyes elemeinek gondos méretezése, kiválasztása, hanem igen nagy figyelmet kell fordítani az összekötő csővezetékek méretezésére, a nyomvonalak helyes megválasztására és a kivitelezésére is. E nélkül olyan üzemzavarokkal kell számolni, amelyek szinte kivétel nélkül a csőhálózat építési hibáira vezethetők vissza.