Védelmi elemek beépítése
A hűtőberendezésben kialakuló hűtőközegoldali üzemállapotot a külső feltételek határozzák meg (lásd: utolsó fejezet). A berendezés részegységei – elsősorban a kompresszorok – meghatározott működési tartományra készülnek. Minden esetben, amikor a berendezésben kialakuló üzemállapot túllépi az alkalmazhatóság határait, a részegységek – és ezzel a berendezés – meghibásodása következik be. A meghibásodás veszélyt jelenthet a környezetre is. A veszély elkerülésére érdekében a hűtőberendezést megfelelő módon kell védeni. E védelmek, védelmi eszközök a hűtőberendezés részét kell, hogy képezzék. Például:
Csoportaggregátoknál különösen nagy szerepe van az olajvisszavezetésnek. Ha az elhordott olaj gyorsan és egyenletesen tér vissza, akkor a szívócsőbe elhelyezett szívógyűjtő-tartály (8) beépítésével megoldható az szükséges olaj visszajuttatása a kompresszorokba.
A folyadék vezetékekben elhelyezett hermetikus (20) és cserélhető betétes (18) nedvesség- és savszűrők feladata a rendszerben lévő víz és az üzemelés során keletkező szerves és szervetlen savak megkötése. A szívó vezetékekbe a kompresszor elé beépített szűrő (9) feladata a beüzemelést / javítást követően a rendszerben található szilárd részecskék, mechanikai szennyeződések kiszűrése.
A kompresszorok szívó- és nyomóvezetékeibe épített rezgéselnyelők (10) feladata a kompresszorok által keltett rezgések rendszerbe történő továbbterjedésének lecsökkentése, akadályozása.
A biztonsági lefúvató szelepek (16) megvédik a berendezést a megengedettnél magasabb nyomások kialakulásától. A rendszerbe épített védelmi funkciót ellátó nyomáskapcsolók feladata a kompresszorok megvédése a túl alacsony szívóoldali és túl magas nyomóoldali nyomástól (7.16. ábra).
A 7.17. ábrán az expanziós szelep elé beépített mágnesszelep (21) feladata, hogy az üzemszünetekben megakadályozza a hűtőközeg beadagolását az elpárologtatóba.