Hűtőközegcsere vizsgálata a rendszerelemek szempontjából
A környezetkárosító hűtőközegek jogszabályokban előírt kiváltása nem lehet kérdés. Mielőtt azonban egy üzemelő berendezésben újra cseréljük a hűtőközeget, érdemes áttekinteni a következő kérdéseket:
· Az új hűtőközeg alkalmas-e a meglévő kompresszorhoz? A kompresszor üzemel-e a hűtőközeg alkalmazási tartományában? Hogyan változik a hűtőteljesítmény? Kell-e cserélni a kenőolajat?
· A kondenzátor teljesítménye illeszkedik-e a kompresszor megváltozott teljesítményéhez? A kondenzációs hőmérséklet megnövekedhet, ha nagyobb hőmérsékletcsúszású hűtőközeget alkalmazunk.
· Az elpárologtató szempontjából az új hűtőközeg hogyan változtatja a páratartalmat? A nagyobb glide nagyobb nedvességelvonást is jelenthet.
· A gumitömítéses szelepeken cserélni kell a tömítéseket. Állíthatóak-e a termosztatikus expanziós szelepek? Szükség van-e a termosztatikus vagy a nyomásszelepek korrekciójára? Az új hűtőközeghez megfelelő-e a nyomásszabályozó szelep beállítási tartománya? Az új hűtőközeghez megfelelő-e a rendszer maximális üzemi nyomása?
· Az új hűtőközeg alkalmazásával változhat az áramlási sebesség és a nyomásesés. Ennek megfelelnek-e a csővezetékméretek?
· Kell-e korrigálni a szabályozást?
Amire különösen ügyelni kell, az a tömítések kompatibilitása. A hűtőközeg és a kenőolaj cseréjénél változik a kémiai összetétel, ami kihatással lehet a tömítések teljesítőképességére. Ez okozhat mechanikai problémákat, hibás működést és hűtőközeg-szivárgást is. A kockázatok elkerülése érdekében hűtőközegcsere esetén javasolt minden tömítést kicserélni.