Regisztrációs alapismeretek

Magánszemély elsősorban természetes személyként, valamint alkalmazás-tulajdonosként regisztrálhat. Természetes személyként az köteles regisztrálni, aki képesített vállalkozás foglalkoztatottjaként klímagázokkal kapcsolatos tevékenységet kíván végezni és/vagy aki jelentkezni szeretne klímagáz képzésre. Kötelező a regisztráció azon természetes személyeknek is, akik regisztrációköteles alkalmazás-tulajdonosok vagy üzemeltetők. A képesített személyek az érvényes képesítési kategóriájuknak megfelelő menüpontokhoz férhetnek hozzá a Klímagáz adatbázisban.

A fentiekből következik, hogy az alkalmazások regisztrációját az alkalmazás-tulajdonosok vagy üzemeltetők kezdik meg, ugyanakkor az alkalmazásokra vonatkozó műszaki adattartalom rögzítése már a képesített személy feladata.

Alkalmazásnak minősül a fluortartalmú üvegházhatású gázokat, vagy ózonréteget lebontó anyagokat vagy fluortartalmú üvegházhatású gázokat és ózonréteget lebontó anyagokat együttesen tartalmazó vagy azzal működtetett termék, berendezés és létesítmény.

A hatályos jogszabályi környezet alapján minden olyan alkalmazás, amely szivárgásvizsgálatra köteles, egyben regisztrációra köteles is. Elektromos kapcsolóberendezéseknél azonban elválik a regisztrációs és szivárgásvizsgálati kötelezettség.

A 3 kg vagy annál több ózonréteget lebontó anyagot tartalmazó hűtő-, légkondicionáló, hőszivattyú-alkalmazások és tűzvédelmi rendszerek szivárgásvizsgálatra kötelezettek. Ózonréteget lebontó anyagokat új alkalmazásba betölteni már tilos. Ezek az anyagok szigorú szabályozás alá esnek, mely értelmében az ózonréteget lebontó anyagokkal töltött alkalmazások 2014. december 31. napját követően már csak az első hűtőköri beavatkozást igénylő javításig üzemelhetnek.

Fluortartalmú üvegházhatású gázok tekintetében a legalább 5 tonna CO2-egyenértéknek (pl.: 3,49 kg R-134a) megfelelő mennyiségű, nem hab formájában tárolt fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó alkalmazások kötelezettek szivárgásvizsgálatra. A kevesebb, mint 10 tonna CO2-egyenértéknek megfelelő fluortartalmú üvegházhatású gázokat tartalmazó hermetikusan zárt alkalmazások nem tartoznak a szivárgásvizsgálat hatálya alá, amennyiben ezen alkalmazások hermetikusan lezárt voltát címke igazolja. Szivárgásvizsgálati kötelezettség az alábbi típusú alkalmazásokat öleli át:

·         helyhez kötött hűtőberendezések;

·         helyhez kötött légkondicionáló berendezések;

·         helyhez kötött hőszivattyúk;

·         helyhez kötött tűzvédelmi berendezések;

·         hűtőkamionok és - pótkocsik hűtőegységei;

·         elektromos kapcsolóberendezések;

·         szerves Rankine-ciklusok.

Annak eldöntése során, hogy egy adott alkalmazást helyhez kötöttnek, vagy mobilnak tekintsünk-e, a funkcionalitás elvéből kell kiindulnunk. Helyhez kötöttnek tekintjük azokat az alkalmazásokat, melyek működés közben szokásos körülmények között nincsenek mozgásban, ideértve a hordozható beltéri légkondicionáló berendezéseket is. Azon alkalmazásokat tekintjük mobilnak, melyek működés közben szokásos körülmények között mozgásban vannak. Így például helyhez kötöttnek minősülnek az olyan alkalmazások (például fagylaltos autó), amelyekben helyhez kötve, a telephelyen az elektromos hálózatra kötve működik csak a kalorikus kör, és az autó mozgása közben az eutektikus panelek tartják a hőmérsékletet, a hűtőkör működése nélkül.

Az alkalmazások típusának rögzítése az alkalmazás tulajdonosának, üzemeltetőjének a feladata. A felvitel során a tulajdonos, üzemeltető az alábbi alkategóriák közül választhat:

·         telepített hűtőkör;

·         mobil hűtőkör (hűtőkamion és -pótkocsi);

·         tűzoltó berendezés;

·         elektromos kapcsolóberendezés;

·         szerves Rankine-ciklus;

·         mobil hűtőkör (egyéb).

Telepített hűtőkörnek minősülnek az üzemszerűen helyhez kötött klímagázt tartalmazó vagy azzal működtetett rendszerek és alkalmazások, így különösen a helyhez kötött hűtőberendezések, helyhez kötött légkondicionáló berendezések, helyhez kötött hőszivattyúk, helyhez kötött tűzvédelmi berendezések, helyhez kötött elektromos kapcsolóberendezések, F-ÜHG-ból vagy ORLA-ból előállított oldószereket tartalmazó helyhez kötött berendezések.

Hűtőkamion az elsősorban áruszállításra tervezett és gyártott, hűtőegységgel felszerelt, 3,5 tonnánál nagyobb össztömegű gépjármű (tehergépjármű). Hűtőpótkocsi kamion vagy vontató általi vontatásra, elsősorban áruszállításra tervezett és gyártott, hűtőegységgel felszerelt jármű. Mindazon alkalmazások, melyek nem tartoznak a hűtőkamion vagy hűtőpótkocsi kategóriába, a mobil hűtőkör (egyéb) alkategóriába sorolhatók. Ez utóbbi fogja át a nem regisztrációköteles mobil alkalmazásokat, melynek tekintetében azonban fennáll a nyilvántartási kötelezettség – ezen kötelezettségnek a Klímagáz adatbázis felületén is eleget lehet tenni, a mobil hűtőkör (egyéb) alkategória kiválasztásával.

Mobil (MR) szektorba tartozó alkalmazások esetén nemcsak a regisztrációs kötelezettség tekintetében van különbség. Hűtőkamion és -pótkocsi szereléséhez, szervizeléséhez, karbantartásához – a jogosultság illetve képesítettség terjedelmétől függően – H-I., H-II., H-III. vagy H-IV. személyképesítési kategóriára van szükség. A mobil hűtőkör (egyéb) alkategóriába tartozó alkalmazások szereléséhez, szervizeléséhez, karbantartásához M-I., M-II. vagy M-III. személyképesítési kategória szükséges.

Elektromos kapcsolóberendezésnek minősül minden olyan kapcsolókészülék, illetve annak vezérlő-, mérő-, védő- és szabályozóberendezéssel ellátott szerelvénye, a hozzá tartozó csatlakozókkal, tartozékokkal, készülékházzal és tartószerkezetekkel együtt, amely villamos energia termelésére, átvitelére, elosztására és átalakítására szolgál. Ahogy az már a fentiekben szóba került, elektromos kapcsolóberendezések esetén szétválik a regisztrációs, illetve a szivárgásvizsgálati kötelezettség.

Nem kell regisztrálni az elektromos kapcsolóberendezést, ha

·         igazolt szivárgási mértéke a gyártó műszaki leírásában foglaltak szerint évente kevesebb, mint 0,1%, és ennek megfelelően címkézték fel, vagy

·         6 kg-nál kevesebb fluortartalmú üvegházhatású gázt tartalmaz.

Nem tartozik szivárgásvizsgálati kötelezettség hatálya alá az elektromos kapcsolóberendezés, ha

·         igazolt szivárgási mértéke a gyártó műszaki leírásában foglaltak szerint évente kevesebb, mint 0,1 %, és ennek megfelelően címkéztek fel,

·         egy a nyomást és sűrűséget ellenőrző eszközzel vannak felszerelve, vagy

·         6 kg-nál kevesebb fluortartalmú üvegházhatású gázt tartalmaz.

Így abban az esetben, ha az elektromos kapcsolóberendezést nyomást és sűrűséget ellenőrző eszközzel szerelték fel, ugyanakkor nem áll fenn a szivárgási mértékre vonatkozó kritérium és 6 kg-nál több fluortartalmú üvegházhatású gázt tartalmaz, az alkalmazást be kell regisztrálni.

Az elektromos kapcsolóberendezések tekintetében nem fogalmazható meg általános érvénnyel, egzakt módon a regisztrálandó egység. Az elektromos kapcsolóberendezések regisztrációját oly módon szükséges elvégezni, hogy a regisztráció során figyelembe vett alapelvek ellenőrizhető módon, következetesen érvényesüljenek. Ennek érdekében célszerű egy olyan dokumentumot feltölteni a Klímagáz adatbázisba, mely kifejti, hogy az adott állomáson/telephelyen milyen módon történt meg a regisztrálandó egység(ek) kiválasztása.